انواع تنباکو قلیان

استفاده از قلیان از سال‌های دور در فرهنگ ما ایرانی‌ها وجود داشته است. اگر نگاهی به عکس‌های دوره قاجار و بعد از آن بیاندازید، بدون شک عکس یک شخص همراه با قلیان را خواهید دید. در گذشته بو و صدای قل قل قلیان در خانه‌های قدیمی شهر و روستا بسیار رایج بوده است. استفاده از این وسیله در زمان حال نیز بین افراد با سنین مختلف طرفداران بسیاری دارد. اما قلیان‌های امروز نسبت به نمونه‌های گذشته بسیار متنوع بوده و لوازم جانبی و طعم‌های متفاوتی دارند. تنوع انواع تنباکو قلیان به قدری زیاد است که افراد با هر سلیقه‌ای می‌توانند طعم‌های متفاوت آن را امتحان کنند. این در حالی است که در گذشته تنها از تنباکو خوانسار استفاده می‌کردند. در این مطلب از مجله دودلند به معرفی انواع تنباکو قلیان و خواص آن‌ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع تنباکو قلیان و نمونه‌های آن؛ معرفی انواع تنباکو سبک و سنگین

در ابتدا باید بگوییم که تنباکو برگ‌های خشک و بریده شده انواع مختلفی از گیاهان است. زمانی که برگ‌های تنباکو می‌سوزند، دودی حاصل می‌شود که حاوی نیکوتین است. مصرف این نیکوتین برای برخی افراد خوشایند و دلچسب خواهد بود.

همه می‌دانیم که تنباکو با طعم‌های مختلفی وجود دارد که به دو دسته سبک و سنگین تقسیم بندی می‌شوند. منظور از سبک یا سنگین بودن تنباکو، حسی است که بعد از مصرف در فرد ایجاد می‌شود. اگر شخص بعد از کشیدن قلیان دچار سرگیجه، سردرد و کاهش فشار خون شود. به این معنی است که تنباکو استفاده شده برای او سنگین بوده است. اما اگر به این علائم دچار نشد، تنباکو برای او سبک بوده است.

در حالت کلی می‌توان تنباکوهایی که برای اغلب افراد سنگین بوده را از نمونه‌های سبک آن جدا کرد. در ادامه با این مطلب از دودلند همراه باشید تا با انواع تنباکو قلیان آشنا شویم.

معرفی انواع تنباکو قلیان؛ تنباکوهای سنگین با طعم و خواص آن‌ها

معمولا افرادی که سابقه طولانی مدت در قلیان کشیدن دارند می‌توانند از تنباکوهای سنگین استفاده کنند. زیرا دچار شدن به سردرد (سردرد ناشی از مصرف قلیان خیلی طول نخواهد کشید)، سرگیجه یا افت فشار برای افرادی که زیاد از قلیان استفاده نمی‌کنند خوشایند نخواهد بود. برخی از رایج‌ترین انواع تنباکو قلیان سنگین عبارتند از:

1. تنباکو خوانسار؛ اصیل‌ترین نوع تنباکو در ایران و جهان

تنباکو خوانسار قدیمی‌ترین نوع تنباکو در ایران است که از مردم عادی گرفته تا شاه و درباریان از آن استفاده می‌کردند. البته مرغوبیت و کیفیت این تنباکو برای همه یکسان نبوده است. اما در دودلند می‌توانید بهترین تنباکوی خوانسار را سفارش دهید و از آن لذت ببرید. برای استفاده از این تنباکو باید مقداری از آن را که می‌خواهید استفاده کنید، چند ثانیه زیر آب بگیرید. تنباکو را فشار دهید تا آب آن خارج شود. سپس آن را در سری قلیان قرار داده و زغال داغ را روی آن قرار دهید.

2. تنباکو دو سیب؛ طعم محبوب افراد حرفه‌ای

در تنباکو دو سیب از عصاره سیب استفاده شده است. این تنباکو بو و طعم بسیار سنگینی دارد که تنها افرادی که سابقه طولانی در کشیدن قلیان دارند می‌توانند از آن استفاده کنند. البته امکان مخلوط کردن این تنباکو با طعم‌های دیگر وجود دارد. در این حالت بو و طعم تنباکو تغییر خواهد کرد. ترکیب برخی طعم‌ها با دو سیب آن را سبک‌تر و برخی دیگر آن را سنگین‌تر خواهند کرد. به عنوان مثال ترکیب تنباکو دو سیب با آلبالو بسیار سنگین است. اما در عین حال بو و طعم بسیار فوق‌العاده‌ای دارد.

3. تنباکو نارگیل؛ بهترین تنباکو قلیان با طعم گرم و خاص

از عصاره میوه نارگیل در تولید این تنباکو استفاده می‌شود. نارگیل میوه‌ای با عطر و طعم شیرین است که در بین عموم محبوبیت بالایی دارد. طعم تنباکو نارگیل گرم است و اغلب افراد آن را با شیر مخلوط می‌کنند. در این حالت ترکیبی سنگین و شیرین ایجاد می‌شود که دلچسب است.

4. تنباکو پرتقال انبه آلبالو؛ طعمی یادآور تابستان

نام و ترکیب برخی از انواع تنباکو قلیان ما را یاد شیک و نوشیدنی‌های سرد می‌اندازد. تنباکو پرتقال انبه آلبالو یکی از این ترکیبات است که ما را یاد تابستان و میوه‌های خوش طعم و خوش رنگ آن می‌اندازد. استفاده از عصاره این سه میوه تابستانی در تنباکو، طعم و بوی سنگین ایجاد خواهد کرد. البته بوی تنباکو پرتقال انبه آلبالو بسیار عالی است و حس خوبی ایجاد می‌کند.

5. تنباکو دارچین با عطری سنگین و طعمی خاص

دارچین یکی از خوشبوترین ادویه‌هایی است که کاربرد زیادی دارد. بوی خاص و ماندگار این ادویه باعث شده است که در تولید انواع عطرها، اسانس‌های غذایی و شیمیایی از آن استفاده شود. پس استفاده از آن در تولید تنباکو نباید عجیب باشد. تنباکو دارچین عطر و طعمی گرم، سنگین و کمی شیرین دارد. ترکیب تنباکو دارچین با دیگر تنباکوها مانند آدامس، پرتقال و یخ برای برخی افراد بسیار خوشایند و دلچسب است.

6. ترکیب انگور سیاه و نعناع؛ دو طعم با بوی خاص

در این تنباکو از عصاره انگور سیاه و اسانس طبیعی نعناع استفاده می‌شود. به همین دلیل عطر و طعم نعناع را به خوبی می‌توانید حس کنید. برخی افراد پس از استفاده از تنباکو نعناع می‌گویند که مجاری تنفسی آن‌ها خنک شده و طعم و بوی آن را تا عمیق‌ترین قسمت‌های ریه خود حس کرده‌اند. تنباکو انگور سیاه و نعناع طعمی شیرین و خنک دارد اما سنگین است.

انواع تنباکو قلیان با عطر و طعم سنگین

معرفی دیگر انواع تنباکو قلیان با عطر و طعم سنگین

تنوع طعم‌های تنباکو بسیار زیاد است و به همین دلیل افراد با سلیقه‌ها و ذائقه‌های مختلف را پوشش می‌دهد. به جز تنباکوهای سنگین معرفی شده نمونه‌های پرطرفدار دیگر عبارتند از:

 • تنباکو گریپ فروت، هلو و بلوبری
 • تنباکو بلوبری و طالبی
 • تنباکو هلو، انبه و بلوبری
 • تنباکو ماراکویا و انبه (ماراکویا نوعی میوه استوایی است که طعمی شیرین و گرم دارد)
 • تنباکو پرتقال و هلو
 • بلوبری و انگور
 • آدامس و دارچین
 • دو سیب و دارچین
 • تنباکو هندوانه، انگور و یخ
 • هلو و یخ
 • هلو و نعناع

ترکیب و استفاده از هر کدام از این تنباکوها با توجه به سلیقه و ذائقه افراد متفاوت خواهد بود.

معرفی انواع تنباکو قلیان سبک برای تازه کارها و بهترین طعم قلیون دخترانه

معمولا افرادی از طعم‌های سبک قلیان استفاده می‌کنند که از سرگیجه و حس تنباکوهای سنگین خوششان نمی‌آید. همچنین استفاده از تنباکوهای سبک برای افرادی که سابقه زیادی در استفاده از قلیان ندارند، مناسب است. از محبوب‌ترین طعم‌های تنباکو سبک می‌توانیم به نمونه‌های زیر اشاره کنیم:

 • شکلات: افرادی که علاقه زیادی به طعم و بوی شکلات دارند، بی شک از تنباکو با این طعم خوششان می‌آیند. تنباکو شکلات بوی شیرین و گرمی دارد که نسبتا سبک است. اما ممکن است برای برخی افراد سنگین باشد.
 • تنباکو شکلات و تمشک: این تنباکو عطر و طعمی شیرین و گرم دارد و بسیار خوشایند است.
 • تمشک: تنباکو تمشک بسیار ملایم، جالب و دلنشین است و طرفداران زیادی دارد. این تنباکو خنک و ملایم به تنهایی یا در ترکیب با دیگر انواع تنباکو قلیان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • آدامس: طعم تنباکو آدامس بسیار خاص و ملایم است. استفاده از این تنباکو برای افرادی در اطراف شخص استفاده کننده از قلیان نشسته‌اند، آزاردهنده نخواهد بود.
 • بلوبری و پرتقال: یکی از محبوب‌ترین طعم‌های تنباکو، بلوبری و پرتقال است. زیرا طعمی سبک، گرم و بسیار خوشبو دارد.
 • پرتقال و دارچین: در این تنباکو از عصاره پرتقال بیشتر استفاده می‌شود. طعم و بوی تنباکوی پرتقال دارچین، خنک، سبک و کمی گرم است.
 • بلوبری خامه: یکی از خوش طعم‌ترین تنباکوهای محبوب جوانان، بلوبری و خامه است. این تنباکو سبک و گرم است و بوی ملایمی دارد.
 • نعناع: تنباکوی نعناع شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین طعم است که بوی بسیار سبک و ملایم دارد.
 • پرتغال و کولا: این طعم تنباکو طعم و بوی پرتقال و نوشابه کولا دارد. طعم آن بسیار خاص، فانتزی و سبک است.
 • هندوانه: تنباکو هندوانه سبک است و به تنهایی یا در ترکیب با دیگر انواع تنباکوها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طعم های قلیان میوه ای پرطرفدار؛ انواع طعم های تنباکو قلیان و خواص و فواید آن‌ها

در بین تنباکوهای معرفی شده، انواع یا ترکیبات خاصی وجود دارد که جزو پرطرفدارترین تنباکوها به شمار می‌رود. در ادامه چند نمونه از پرکاربردترین تنباکوهای سبک و خنک را معرفی خواهیم کرد.

 • تنباکو موهیتو: این تنباکو جزو طعم‌های خنک است که طرفداران زیادی دارد.
 • لیمو نعناع: ترکیب لیمو و نعناع سبک و خنک است که در آن از عصاره طبیعی نعناع استفاده شده است.
 • بلوبری و یخ: یکی از بهترین و خوشایندترین تنباکوهای موجود است.
 • طالبی و یخ: این تنباکو خنک، سبک و شیرین است.
 • بلوبری گوآوا و یخ: ترکیبی خاص، گرم و استوایی است که برای افراد زیادی هیجان‌انگیز و دلچسب است.
 • دارچین و یخ: این تنباکو گرم، سبک و با عطری دلنشین است.
 •  پرتقال یخ: این تنباکو طعم سبک، خنک و بوی خوشی دارد.
 • کولا و یخ: یکی از جالب‌ترین تنباکوهای موجود بوده که بسیار خنک، خوشبو و دلچسب است.

انتخاب نوع تنباکو با توجه به تنوعی که دارد برای برخی افراد سخت خواهد بود. اما باید اشاره کنیم که هر کدام از انواع تنباکوهای سبک ارزش یک مرتبه امتحان کردن را دارند.

تهیه و سفارش انواع تنباکو قلیان از دودلند

امکان خرید و داشتن قلیان و لوازم جانبی آن برای برخی افراد در خانه ممکن نیست. به همین دلیل برای استفاده از قلیان همراه با خانواده یا دوستان مجبور می‌شوند که به کافه‌ها یا مجموعه‌های خاصی مراجعه کنند. اما با تماس با مجموعه دودلند می‌توانید در هر کجای تهران که قرار دارید، قلیانی با تمام لوازم جانبی، آماده مصرف و کاملا بهداشتی سفارش دهید. در مجموعه دودلند، هر نوع قلیانی را به صورت آماده، به اصطلاح چاق شده، در محلی که قرار دارید، تحویل بگیرید و بعد از مصرف آن را به دودلند پس دهید.

کافی است با شماره 09127698569 تماس بگیرید، آدرس و تعداد و نوع قلیانی که مدنظر دارید را سفارش دهید. باید اشاره کنیم که در دودلند انواع تنباکو قلیان در نمونه‌های مختلف، با زغال روشن و همراه با لوازم جانبی ارسال خواهد شد. پس از استفاده، کافی است با دودلند هماهنگ کنید تا برای جمع آوری قلیان به شما مراجعه کند. لازم به ذکر است که معمولا قلیان‌ها فردای روزی که سفارش تحویل داده شده است، با هماهنگی قبلی توسط پرسنل دودلند جمع آوری می‌شوند.

پرتکرارترین سوالات کاربران در مورد انواع قلیان تنباکو

انواع طعم تنباکو به چه صورتی است؟

طعم‌های تنباکو به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‌شوند. برای آشنایی با این دو دسته این مطلب از دودلند را مطالعه کنید.

آیا امکان ترکیب کردن تنباکوی سنگین و سبک وجود دارد؟

بله. معمولا تنباکو سنگین و سبک را برای ملایم کردن یا ایجاد طعم‌های جدید و متفاوت با هم مخلوط می‌کنند. به عنوان مثال تنباکو آدامس دارچین یا نعناع و انگور سیاه.

بهترین طعم قلیون دخترانه کدام است؟

معمولا خانم‌ها و دختران از طعم‌های سبک و جدید مانند آدامس، پرتقال و شکلات خوششان می‌آید.

آیا طعم های قلیان میوه ای پرطرفدار است یا خوانسار؟

تنباکو خوانسار اصیل، سنگین و جزء طعم‌های قدیمی است. اما در بین جوانان امروزی طرفداران زیادی ندارد. اما تنباکوهای میوه‌ای با طعم‌های سبک و سنگین در بین جوانان امروزی طرفداران بیشتری دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *