انواع لوازم جانبی قلیان و کاربرد هر یک از آن‌ها

برای استفاده از قلیان باید تمامی تجهیزات و لوازم جانبی آن فراهم شود. زیرا در زمان کشیدن قلیان گاهی نیاز می‌شود که زغال را جابه‌جا کنید، زغال جدید بیاورید یا تنباکو را تعویض کنید. به همین دلیل لازم است که لوازم جانبی قلیان خود را تهیه و در دسترس نگه دارید. تعداد و انواع لوازم جانبی قلیان کمی زیاد است اما اغلب آن‌ها قیمت پایینی دارند. به همین دلیل تهیه و خرید این لوازم برای همه امکان‌پذیر و راحت است.

از رایج‌ترین و مهمترین لوازم جانبی قلیان می‌توانیم به سری، شیلنگ، آتش گردان (ذغال گردون)، کیف لوازم و پیک نیک گازی یا برقی اشاره کنیم. این موارد تنها بخشی از انواع لوازم جانبی قلیان را تشکیل می‌دهند. برای آشنایی با دیگر لوازم قلیان این مطلب از دودلند را مطالعه کنید.

مهم‌ترین انواع لوازم جانبی قلیان؛ لوازم جانبی دائمی و مصرفی

در حالت کلی می‌توان لوازمی که برای استفاده از قلیان نیاز داریم را به دو دسته لوازم جانبی مصرفی و دائمی یا چند بار مصرف تقسیم کنیم. لوازم جانبی مصرفی قلیان که معمولا پس از هر مرتبه استفاده باید تامین شوند شامل موارد زیر می‌شوند. البته در ادامه لوازم جانبی دائمی یا چند بار مصرف را معرفی خواهیم کرد.

1. انواع مختلفی زغال؛ از زغال ساده تا خود سوز

خرید زغال خوب از مهمترین مراحل در چاق کردن قلیان است. زیرا زغالی که خوب  بسوزد باعث خوب سوختن قلیان و راحت چاق شدن آن می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که برای استفاده و کشیدن قلیان خوب، زغال با کیفیت تهیه کنید. یکی از بهترین نمونه‌ها، زغال لیمو است. این نوع زغال در زمان سوختن دود تولید نمی‌کند و عوارضی مانند سرگیجه و سردرد نیز ایجاد نمی‌کند. از دیگر مزایای زغال لیمو عدم جرقه زدن و دیر خاموش شدن است.

2. خرید انواع مختلفی از تنباکوها با طعم‌ها و مزه‌های مختلف

تنوع نوع و بوی تنباکوها بسیار زیاد است. خرید تنباکو چه از نوع میوه‌ای یا گیاهی و چه از نوع خوانسار آن بستگی به سلیقه مصرف کنندگان دارد.  برخی از شرکت‌های تولید کننده تنباکو نمونه‌های ترکیبی از دو یا چند میوه یا گیاه مختلف را تولید کرده‌اند که کار را برای مصرف کنندگان راحت می‌کند. اما معمولا افراد حرفه‌ای با ترکیب چند نوع تنباکو خاص، مزه‌های جدید تولید خواهند کرد.

3. استفاده از لب گیر یک بار مصرف یا شخصی برای رعایت بهداشت

لب گیر وسیله‌ای کوچکی است که روی سری شیلنگ قلیان نصب می‌شود. در این حالت چند نفر به صورت هم‌زمان می‌توانند از یک قلیان استفاده کنند. استفاده از لب گیرها در مکان‌های تفریحی که قلیان سرویس می‌دهند مهم و الزامی است. البته باید بگوییم که نمونه‌های خاصی از لب گیرها طراحی شده است که با جنس‌های مختلف دارند و افراد می‌توانند برای مصرف شخصی و زیبایی بیشتر از آن‌ها استفاده کنند.

البته لازم به ذکر است که فروش لب گیرهای یکبار مصرف به صورت تکی و بسته‌ای صورت می‌گیرد. به همین دلیل این وسیله را می‌توان جزو لوازم جانبی مصرفی در نظر گرفت. در ادامه با انواع لوازم جانبی قلیان آشنا خواهیم شد. با دودلند همراه باشید.

4. فویل آلومینیومی برای قرارگیری زغال روی سری قلیان

برای قرارگیری زغال روی سری قلیان از ورقه‌های آلومینیومی استفاده می‌شود. زیرا قرارگیری مستقیم زغال روی سری، باعث سوختن سریع تنباکو خواهد شد. ورقه‌های آلومینیومی به صورت بسته‌ای به فروش می‌رسند. به صورت معمول سایز این ورقه‌ها یکسان است اما اگر سری قلیان شما خاص و متفاوت است، قبل از خرید سایز ورقه‌های آلومینیومی را چک کنید.

5. انواع سری قلیان متناسب با نوع بدن و اندازه آن

معمولا در زمان خرید قلیان تمامی لوازم مهم و لازم، مانند سری تهیه می‌شوند. اما برخی افراد برای راحت کردن خیال خود یک سری اضافی نیز تهیه می‌کنند. اما قلیان‌کش‌ها حرفه‌ای چندین سری مختلف را با توجه به نوع و اندازه قلیان خود تهیه می‌کنند. دلیل خرید چند سری قلیان این است که برای هر نوع تنباکوی خود یکی از سری‌ها استفاده می‌کنند. در این حالت بو و مزه تنباکوهای مختلف با هم قاطعی نمی‌شود.

همچنین باید اضافه کنیم که انواع مختلفی از سری قلیان وجود دارد. از نمونه‌های سیلیکونی رنگی گرفته تا سفالی طرح دار یا شیشه‌ای، هر کدام از آن‌ها تنوع بالایی دارند.

شیلنگ قلیان شخصی یا یک بار مصرف

6. تهیه شیلنگ قلیان شخصی یا یک بار مصرف

در گذشته به جای شیلنگ از چوب‌ها خاصی استفاده می‌شد که روی بدنه قلیان قرار می‌گرفتند. اما با گذشت زمان این چوب‌ها جای خود را به شیلنگ دادند. البته در حال حاضر نیز از چوب برای برخی از قلیان‌ها، مخصوصا نمونه‌های اصیل و سنتی استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است مکان‌هایی که قلیان سرویس می‌دهند، باید از شیلنگ یک بار مصرف استفاده کنند. اما اگر قلیان شخصی دارید می‌توانید از شیلنگ‌های پارچه‌ای یا پلاستیکی خاص استفاده کنید. اما شستشو و تمیز نگهداشتن آن مهم است. همچنین باید اضافه کنیم که تنوع طرح، رنگ و حتی سایز شیلنگ قلیان بسیار متفاوت است.

7. انبرگیر برای جابه‌جا کردن زغال‌ها

یکی از ابزارهای کوچکی که در هنگام مصرف قلیان نیاز است، انبرگیر است. انبرگیرها از لحاظ طرح و سایز تنوع بالایی دارند. اما کاربرد همه آن‌ها جابه جا کردن زغال است. به همین دلیل مهم جنس مقاوم و راحتی استفاده از آن‌ها است و نه طرح و رنگ. پس در زمان خرید، انبرگیری را انتخاب کنید که بتوانید با استفاده از آن، خیلی راحت زغال‌ها را جابه‌جا کنید.

8. پیک نیک سفری گازی یا زغال سرخ کن برقی

برای کشیدن قلیان خوب که بعد از آن دچار سرگیجه و سردرد نشوید، مهم است که زغال خوب استفاده کنید. اما زغال خوب، باید خیلی خوب روشن شود. پس برای روشن کردن زغال‌ها باید تجهیزات لازم را تهیه کنید. یکی دیگر از انواع لوازم جانبی قلیان، پیک نیک سفری گازی یا برقی است. با تهیه این پیک نیک یا زغال سرخ کن در هر کجا و هر مکانی می‌توانید زغال‌های قلیان خود را روشن کنید.

9. زغال گردان برای روشن کردن یا روشن نگه داشتن زغال‌ها

همیشه نیازی نیست که تمام قسمت‌های زغال را روی پیک نیک یا دستگاه‌های برقی روشن کنید. با روشن شدن قسمتی از زغال می‌توانید آن‌ها را در زغال گردان قرار داده و بچرخانید. در این حالت با چرخاندن سریع زغال‌ها تمام قسمت‌های آن‌ها روشن می‌شود. البته مهم است که از زغال گردان در فضای باز استفاده کنید.

10.  کیف قلیان؛ مرتب سازی و نگهداری راحت قلیان و لوازم آن

یکی از انواع لوازم جانبی قلیان که بیشتر برای مرتب‌سازی و نگهداری و حتی حمل و نقل آسان قلیان خریداری می‌شود، کیف است. کیف قلیان باید با توجه به سایز قلیان، تعداد و اندازه لوازم جانبی تهیه شود. تنوع سایز، طرح و رنگ کیف قلیان بسیار زیاد است.

11.  بادبزن پلاستیکی یا برقی

معمولا در هر خانه‌ای یک بادبزن پلاستیکی وجود دارد. اما قلیان کش‌های حرفه‌ای یک بادبزن شخصی دارند که در کیف تجهیزات خود نگهداری می‌کنند. البته باید اشاره کنیم که یکسری بادبزن‌های برقی کوچک تولید شده است که مناسب روشن کردن زغال قلیان یا کباب کردن غذا است. تنوع طرح و سایز این بادبزن‌ها نیز متفاوت است.

12.  زغال بر؛ یکی دیگر از انواع لوازم جانبی قلیان

زغال بر وسیله‌ای است که برای حمل زغال روشن استفاده می‌شود. از این وسیله معمولا در مکان‌های تفریحی و کافه قلیان‌ها استفاده می‌شود. اما قلیان‌کش‌های حرفه‌ای نیز این نوع لوازم جانبی را تهیه می‌کنند تا کار خود راحت کنند. تنوع طرح، رنگ و اندازه زغال بر بسیار زیاد است و افراد می‌توانند با توجه به سلیقه خود آن را تهیه کنند.

13.  قلیان چاق کن برای راحتی کار و لذت بیشتر

قلیان چاق کن یک وسیله کوچک است که برای کمک به چاق کردن قلیان از آن استفاده می‌شود. زیرا چاق کردن قلیان برای تعداد زیادی از افراد سخت است. به این دلیل که باید برای خوب قل قل کردن، ایجاد دود زیاد و بیرون آمدن طعم و بوی تنباکو کام‌های عمیق کشیده شود. گاهی کشیدن این کام‌های عمیق برای برخی افراد سخت است. به همین دلیل می‌توانند از دستگاهی به نام قلیان چاق کن استفاده کنند.

سفارش آنلاین قلیان چاق شده و آماده در هر نقطه‌ای از تهران تنها با یک تماس

برای برخی افراد خرید یا نگه داشتن قلیان سخت یا غیرممکن است. از این رو تمایل دارند گهگاهی از قلیان به صورت تفریحی و در جمع‌های خانوادگی یا دوستانه استفاده کنند. اما همیشه امکان مراجعه به کافه رستوران‌هایی که قلیان سرویس می‌دهند فراهم نیست. مجموعه دودلند با ارائه قلیان چاق شده به شما آماده خدمات‌رسانی است. با دودلند دیگر  به تهیه انواع لوازم جانبی قلیان نیازی ندارید. زیرا این مجموعه قلیان را به صورت کاملا آماده، چاق شده و همچنین با تمامی تجهیزات به شما تحویل می‌دهد. سپس با هماهنگی قبلی برای تحویل قلیان و لوازم آن به محل مورد نظر مراجعه خواهد کرد.

برای ارتباط با مجموعه دودلند و سفارش قلیان، کافی است با شماره 09127698569 تماس بگیرید. دودلند در تمام نقاط تهران آماده خدمات‌رسانی است.

سوالات پرکاربرد کاربران در مورد انواع لوازم جانبی قلیان

مهمترین لوازم جانبی قلیان کدامند؟

تمامی لوازم جانبی قلیان مهم و مورد نیاز بوده و باید تهیه شوند. از مهمترین لوازم که نبود آن‌ها در روند چاق کردن قلیان تاثیر می‌گذارد می‌توانیم به زغال خوب، تنباکو، سری و شیلنگ قلیان اشاره کنیم.

آیا خرید چندین بسته تنباکو کار درستی است؟

اگر زیاد قلیان می‌کشید، پس خرید عمده و چندین بسته تنباکو برای شما خوب است. زیرا امکان دریافت تخفیف را در این حالت دارید. اما اگر خیلی اهل قلیان نیستید، بهتر است در خرید زیاده‌روی نکنید.

انواع سر قلیان را با توجه به چه مواردی انتخاب کنیم؟

سری قلیان را با توجه به اندازه و طرح بدنه قلیان خود انتخاب کنید. زیرا در صورت کوچک یا بزرگ بودن سری، ممکن است قلیان خوب چاق نشود. همچنین اگر دهانه سری را خیلی بزرگ انتخاب کنید، باید مقداری بیشتری تنباکو درون آن بریزید. در این حالت مصرف تنباکو بالا می‌رود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *